Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke kinyilvánította szolidaritását azokkal a katalán politikusokkal, akik a katalán függetlenségi népszavazás miatt kerültek börtönbe Spanyolországban.
Tőkés László szerint az Európai Unió kettős mércét alkalmaz Magyarországgal és Spanyolországgal szemben: Magyarország esetében a jogállamiságot félti, Spanyolország esetében pedig szemet huny a jogállamiság súlyos megsértése fölött.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke erről pénteken azon az online sajtótájékoztatón beszélt, amelyet a székely szabadság napja kapcsán tartottak erdélyi magyar és spanyolországi katalán vezetők részvételével. Tőkés László kinyilvánította szolidaritását azokkal a katalán politikusokkal, akik a katalán függetlenségi népszavazás miatt kerültek börtönbe Spanyolországban, és azokkal a katalán európai parlamenti képviselőkkel, akik mentelmi jogát hétfőn vonta meg az Európai Parlament, hogy kiszolgáltassa őket a spanyol bíróságoknak.
„Mi csak autonómiát akarunk, nem függetlenséget, mégis ugyanaz a sors jut ártatlan székely politikai foglyainknak, mint a katalán vezetőknek” – jelentette ki a terrorizmus vádjával elítélt Beke István és Szőcs Zoltán székelyföldi fiatalok ügyére utalva. Tőkés László megemlítette: tudni szeretné, hogyan szavazott a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) két EP-képviselője: Vincze Loránt és Winkler Gyula a katalán vezetők mentelmi jogáról. A politikus bírálta az RMDSZ-t és Kelemen Hunor RMDSZ-elnököt, amiért Klaus Iohannis államfő tavalyi magyarellenes megnyilvánulása után „szerecsenmosdatásba kezdett”, és
Úgy vélte: a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezésnek az a célja, hogy megszüntesse Székelyföld száz éve tartó gazdasági diszkriminációját, és megteremtse az itthon maradás feltételeit a székelyföldi fiataloknak. Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke kijelentette: azt szeretné, ha a nemzeti régiók európai uniós kezdeményezése kétpólusúvá válna, és a Kárpát-medencei magyar pólus mellett a spanyolországi katalánok és baszkok mozgalmai képeznék a másik pólust.
Erika Casajoana Daunert, a katalán nemzetgyűlés tagja elmondta: a nemzeti régiók polgári kezdeményezésnek a spanyolországi támogatottsága nagymértékben a katalán függetlenségi mozgalomnak köszönhető.
„Mindig a kisebbségek mellett, az állam nélküli nemzetek mellett leszünk” – jelentette ki a katalán politikus.
Erika Casajoana Daunert is csalódottságának adott hangot a katalán politikusok mentelmi jogának a megvonása miatt. Elmondta: Spanyolország uniós csatlakozásakor azt remélték, hogy az ország demokráciát fog importálni az EU-ból, ehelyett azt tapasztalják, hogy Spanyolország exportálja az autoritárius politikát az EU-ba. A katalán politikus abbeli reményét hangoztatta, hogy Izsák Balázzsal együtt meg tudják győzni az Európai Unió testületeit a nemzeti régiók ügyének a fontosságáról.
(MTI)